בוב מארלי

נסטה רוברט מארלי (באנגלית: Nesta Robert Marley או בוב מארלי; ‏(6 בפברואר 1945 - 11 במאי 1981) היה מוזיקאי ופעיל פוליטי ג'מייקני, מהאהודים והידועים ביותר בכל הזמנים.

מארלי הוא זמר הרגאיי המפורסם ביותר בעולם, וזכה להכרה ולפרסים רבים על פועלו כמוזיקאי. לאחר מותו יצאו אלבומי אוסף ואלבומי גרסאות כיסוי רבים של שיריו, שחלקם הגיעו למקומות הראשונים במצעדים.

מארלי נחשב בעיני רבים ל"שליח", שזהו גם פירוש שמו "נסטה", למי שמעביר בשיריו את המסר להתאחד ולאהוב. מסר זה בא לידי ביטוי בשיריו שחלקם מבוססים על ציטוטים מפסוקי תנ"ך. בשירו "one love", ניכרת ההשראה שקיבל מהפסוק "וְנָתַתִּי לָהֶם לֵב אֶחָד, וְדֶרֶךְ אֶחָד, לְיִרְאָה אוֹתִי, כָּל-הַיָּמִים--לְטוֹב לָהֶם, וְלִבְנֵיהֶם אַחֲרֵיהֶם" (ירמיהו, ל"ב, ל"ט)

בפעילותו הפוליטית ניסה לגשר בין הצדדים במהומות הפוליטיות בג'מייקה בשנות השבעים, ופעל למען השלום במדינות שונות באפריקה, פעילות שזכתה להכרה מטעם האו"ם. רבים משיריו הכילו מסרים פוליטיים למען אפריקה והטיפו לעקרונות דת הראסטפארי. הוא נחשב עד היום לאחד ממובילי התנועה וממפיציה. בעיני מאמיני דת הרסטפרי בוב מארלי נחשב לנביא.